Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області було встановлено діагноз на африканську чуму свиней у с. Хотин (Рівненський район, Рівненська область). Тушку хворої на АЧС свині виявили на звалищі поблизу села Хотин, що у Рівненському районі.

Проводиться роз’яснювальна робота з населенням, власниками cвинокомплексів, бо це дозволить не лише запобігти поширенню вipycy, але й зберегги бізнес. Без тісної комунікації з місцевими органами влади, власниками свиногосподарств, ГУ Державної служби з надзвичайних ситуацій та ГУ Національної поліції в області організації профілактики та боротьби з АЧС неможлива.

Якщо біобезпека на великих комплексах — це доволі складна система з оцінки та управління ризиками з метою недопущення інфікування тварин (в тому числі i АЧС), то головні принципи для власників домашніх свиней досить прості. Насамперед недопущення контакту здорових тварин iз хворими, обов’язкова термічна обробка кормів, недопущення згодовування харчових відходів, використання окремого одягу і дизінфікованого взуття для догляду за тваринами, а також належні санітарні умови утримання.

Станом на 01.01.2020 року на території району в господарствах різних форм власності утримується близько 8000 тисяч свиней. На даний час в районі нараховується 3 господарства по вирощуванню свиней та 1 господарство де утримуються дикі свині в вольєрі.


З метою посилення державного ветеринарно-санітарного контролю і нагляду, недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію Шепетівського району, 30 січня 2020 року відбулось засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Шепетівській районній адміністрації з порядком денним: «Про вжиття невідкладних заходів з недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію Шепетівського району».

Існує низка рекомендацій, які можна застосувати, щоб максимально перестрахуватися від захворювань. Ось основні з них:

  1. Згодовувати свиням лише термічно оброблений корм. Але навіть за умов термічної обробки виключити потрапляння на ферму і згодовування помиїв, харчових відходів і інших потенційно небезпечних джерел вірусу.
  2. Не купувати живих свиней, корми та сировину в АЧС-позитивних областях, утримуватись від закупівель свиней і корму сумнівного походження без відповідних документів та сертифікатів.
  3. Забезпечити повну двоконтурну огорожу господарства, посилити заходи з дератизації і унеможливити доступ на територію ферми (особливо до приміщень, де зберігається або готується корм) будь-яких свійських чи диких тварин, включаючи птахів.
  4. Заборонити утримання диких або свійських тварин, включаючи птицю, на території свиногосподарства. Єдиним виключенням є сторожові собаки, які повинні бути зареєстровані і мати відповідні відмітки в паспорті про щеплення проти сказу та інших хвороб і постійно перебувати виключно на території господарства.
  5. В’їзд транспорту на територію не можливий без проходження дезобробки на дезбар’єрі. Перед проїздом ванною, машину необхідно вимити водою під тиском від налипаючого бруду, бо саме він перешкоджає дезрозчину контактувати зі збудником та знищити вірус. Зібрана після миття транспорту брудна вода також повинна бути знезаражена доступним в господарстві методом (хлорне вапно, каустична сода тощо). Очищення транспорту має проводитись перед в’їздом на дезбар’єр. Після очищення, під натиском води, транспортний засіб повинен простояти впродовж 2–3 хвилин, для скапування води, інакше вона стікатиме в дезбар’єр зменшуючи концентрацію дезрозчину та знижуючи його активність.
За матеріалами Грицівської громади 

Інші новини Шепетівки