«Земельні питання» складають суттєву частку звернень, з якими люди приходять до центрів та бюро правової допомоги. Нещодавно до одного з центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Хмельниччини звернулася клієнтка, яка запитувала, як дочасно розірвати договір, відповідно до якого жінка на 10 років віддала в оренду свій пай.

За яких обставин можливе дострокове розірвання договору оренди землі, пояснює юрист Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Євген Бондар.

* * *
Нормами чинного законодавства України визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі. Найпростіше це зробити за згодою сторін договору. Для цього необхідно надіслати орендареві пропозицію про розірвання договору. У разі його ствердної відповіді договір оренди землі буде розірвано.

Якщо ж орендар відмовиться від розірвання договору, єдиним способом його дострокового припинення є звернення до суду. Щоправда, можливе воно лише у визначених законом випадках. Зокрема, договір оренди може бути розірваним судом у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі». Наприклад, коли орендар використовував земельну ділянку не за цільовим призначенням, не дотримувався вимог екологічної безпеки, несвоєчасно вносив орендну плату тощо.

До того ж суд може розірвати договір у випадку невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами самого договору. До прикладу, якщо орендар передав землю в суборенду без дозволу орендодавця, а умовами угоди такий дозвіл вимагається.


Підставою для розірвання договору є випадкове знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (порушення прав власників суміжних земельних ділянок, правил добросусідства, руйнування геодезичних знаків, протиерозійних споруд, мережі зрошувальних і осушувальних систем тощо).

Якщо жодних підстав для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки немає, необхідно очікувати завершення строку оренди.

У випадку, коли орендодавець (власник) не бажає продовжити дію договору оренди землі, строк якого закінчується, необхідно спочатку отримати лист-повідомлення від орендаря про поновлення договору оренди землі з доданим проєктом додаткової угоди. Орендар має надіслати лист не менш ніж за місяць до завершення дії договору.

Відтак власник протягом одного місяця повинен надіслати відповідь орендарю про відмову в укладенні додаткової угоди та поновленні договору оренди землі. Якщо орендодавець (власник) не надасть відмови, договір продовжиться автоматично.
* * *

Безкоштовні консультації з правових питань, роз'яснення законодавства (для всіх без винятку осіб), а також безоплатні послуги захисту та представництва в суді (для незахищених верств населення) можна отримати в Шепетівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Шепетівська райдержадміністрація